Teknik Seo

Teknik seo çalışmaları akıllıca, kaliteli bir ekip tarafından yürütüldüğünde en iyi sonuç veren internet sitesi çalışmalarını ifade etmektedir. Bunun sebebi siteyi bilindik birkaç açıdan ele almak yerine arama motorlarının dikkat ettiği yüzlerce sinyal tek tek analiz edilerek her birine hitap edecek şekilde çalışmalar yürütülür.

Eskiden sistemi manipüle etme üzerine çalışmalar yapılırken günümüzde amaç marka bilinirliğini artırmak yönünde kullanıcı deneyimi odaklı sitelere dönüşmüştür. Ancak burada atlanan önemli noktalar olmalı ki çoğu seo çalışması başarısızlıkla sonuçlanarak hüsrana uğramaktadır.

Bütün bu olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için web adresinize uygun bir şekilde analiz sonrasında teknik seo hizmeti almanız gerekmektedir.

Teknik Seo Çalışmalarında Nelere Dikkat Etmeliyiz

Teknik seo yapılırken dikkat edilen ve düzenli olarak takip edilen ilk nokta, tüm sayfaların hızlı ve doğru bir şekilde tarandığından emin olmakla başlar. Sayfanın değerlendirilebilmesi için taranması gerekir. Bunu doğru bir şekilde sağlayarak yapılan tüm çalışmaların arama motorları tarafından anlaşılması için ilk bildirim yapılmış olacaktır. Sayfanın indekslenmesi sırasında site tarafında botlara verilen yanıt süresinin uzaması, hatalı kodlamalar gibi olumsuz yapısal durumlar sitenin bir dahaki sefere daha geç ya da aksak bir şekilde indekslenmesine sebebiyet verebilir. Taranabilir bir site yapımı için teknik seo çalışmalarında bu konu da dikkate alınır ve her sayfanın doğru kodlama yapısına sahip olup olmadığı kontrol edilir.

Teknik seo çalışmalarında dikkat edilen bir diğer önemli konu ise kırık linkler ve link yapıları. Sayfa önceden arama motorları tarafından indekslenmiş ancak artık ulaşılamıyor olabilir. Böylesi bir durumda ziyaretçiler siteye girer girmez hatayla karşılaşırlar ve bu arama motorlarının isteyeceği son şeydir. Size kesilen ceza, yalnızca o sayfa bazında olmayacak ve tedbir amaçlı muhtemelen tüm arama sonuçlarında alt sıralara doğru gideceksiniz. Bunun önüne geçmek için tüm sayfaları aktif tutmalı, url yapılarında gereksiz değişikliklere gitmemelidir. Siteden geçerli bir sebep nedeniyle url kaldırmak gerekirse de bunu arama motorlarına düzenli olarak bildirmelisiniz.

Teknik çalışmalar içerisinde tüm maddelere dikkat edildiği gibi sunucu kalitesine de önem gösterilmelidir. Sunucunun kaliteli olması yanıt süresini düşürerek site hızını artıracağı gibi sitenin down olmasına sebebiyet verecek 5xx hatalarının da önüne geçilmesi anlamına gelir. Az önce belirttiğimiz gibi tek bir sayfa bile web sitemize büyük faturalar çıkarıyor. Arızanın tüm site boyutunda olup tamamen servis dışı bir sitenin arama motorları karşısında değerinin ne kadar düşeceğini tam olarak buradan tahmin edebilirsiniz.

Kaliteli ve güvenli bir sunucu seçimi seo çalışmaları açısından önem arz ettiği gibi ölçeklenebilir yapıda olacağından ileriye dönük projenizi büyütmek için yaptığınız çalışmalarda takılıp kalma riskinizi ortadan kaldıracaktır. Sitenizde o an bulunan hataları ve eksiklikleri giderdiği gibi ileride büyümeye yönelik yapılan çalışmalarda seo uyumunu da sürekli olarak gözeterek güncel çalışmalardan haberdar olarak hareket etmektedir.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Eğer HTML Kullanmak İsterseniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>