Site Dışı(Off-Page) Seo

Site Dışı(Off-Page) Seo Nedir?

Site dışı seo; web sitenizin PR’ı ve sitenize gelen dış bağlantıların optimize edilme çalışmasıdır. Yani marka bilinirliğinizi, diğer web site ve projelerin web siteniz için sunduğu referansların tamamını kapsar. Örneğin Instagram hesabınızda web sitenizin linkinin olması dış seo konusudur.

Başta Google olmak üzere arama motorları ilk piyasaya çıktıklarında haliyle algoritması bu derece gelişmiş değildi ve analiz edebildiği tek şey web sitesine gelen backlink sayılarını çapraz bir şekilde kontrol etmekti. Haliyle manipülasyona çok açık olan bu yöntem uzun yıllar üst üste gelen geliştirmeler sayesinde daha akıllı hale getirildi.

Şu an halen site dışı seo kavramının temel maddelerinden biri olan kaliteli backlink yapısı, bir diğer deyişle sitenize gelen linklerin doğallığı ve kalitesi gibi sinyalleri yakalamaya çalışır. Ancak site dışı seo çalışması bundan ibaret değildir. Markanızın ve internet sitenizin bilinirliğini artırmak için yaptığınız her PR çalışması off-page seo çalışmaları içine gitmektedir.

Site Dışı Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

Bu konuda yapılması gereken ilk çalışma, kaliteli bir link inşaası oluşturmaktan geçmektedir. Burada kaliteli link yapısından kasıt, gelen dış bağlantıya sahip sitenin sizin siteniz ile alakalı şekli ve alaka derecesidir. Örneğin ayakkabı satışı yapan bir web siteye moda bloglarından gelen bağlantıları kaliteli olarak değerlendirirken, sağlık içerikli bir siteden gelen bağlantıları kalitesiz/alakasız olarak değerlendirebiliriz.

Kaliteli dış bağlantıları oluştururken bir yandan sosyal medya üzerinden sitenizin ve markanızın etkili reklamlar vasıtasıyla bilinirliğini arttırmak önemli olacaktır. Çalışmalar ilgili ziyaretçiye yönelik olursa sitenizdeki kullanıcı deneyimleri olumlu olarak etkilenecek. Böylelikle hem yüzlerce müşteri kazanmış olacaksınız hem de dolaylı olarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacaksınız.

Site Dışı Seo Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Metrikler

Site dışı seo çalışmalarında en önemli kriterler gelen bağlantıların kalitesi ve ziyaretçilerin kaynağıdır. Sitenize gelen bağlantıların DA(domain authority)  ve PA(page authority) değerleri arama motorları botlarına içerik kalitesi hakkında ipuçları vermektedir. Gelen bağlantı tamamıyla düşük PA değerine sahip, yani otoritesi düşük bir sayfa ise, ziyaretçi sayısı neredeyse hiç yok denecek kadar az ise seo çalışmanıza pek katkı sağlayacağını söyleyemeyiz.

İkinci faktör ise gelen ziyaretçilerin kaynağıdır. Sitede hareket sağlamak ve arama motorlarının dikkatini çekmek amacıyla yapay hit çekme çalışmaları çoğunlukla olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Sitenize geldiğinde sayfaları dolaşan gerçek ve içeriğe ilgi duyan ziyaretçilere ihtiyacınız var. Bunu da en etkin şekilde sosyal medya sayfalarınızdan sağlayabilirsiniz. Doğallık açısından etkili olduğu için arama motorlarınında sosyal medya hitlerini sevdiğini ve yüksek değerde olumlu sinyaller olarak değerlendirdiğini biliyoruz. Bu sebepten yapay çalışmalar ile vakit kaybetmek yerine en temel etken olan doğal ziyaretçi sağlamak üzerine çalışmalısınız.